از سال 98 کد یکتا برای چهار رشته صنعت بیمه اجباری می شود

نمایه بانک : رییس مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی اعلام کرد: از سال ٩٨ صدور کد یکتا برای بیمه نامه های باربری، آتش سوزی، درمان و بدنه خودرو اجباری می‌شود.
  • سه شنبه 21 اسفند 1397 ساعت 0:26

به گزارش نمایه بانک ، سیدقاسم نعمتی رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی؛_ در مراسمی که لزومی نداشت تمام خبرنگاران صنعت بیمه در آن حضور داشته باشند_ گفت: از ابتدای مهرماه ٩٦ تا پایان سال قبل ١١ میلیون و ٦٠٠ هزار کد یکتا صادر شد و امسال نیز از ابتدای سال تاکنون ٢١ میلیون و ٢٠٠ هزار کد یکتا برای بیمه نامه های شخص ثالث صادر شده است.

به گفته نعمتی تمامی بیمه نامه های شخص ثالث باید دارای کد یکتا با شماره ١١ رقمی و آرم بیمه مرکزی باشند. نداشتن کد یکتا به معنای عدم پوشش بیمه ای نیست اما بدان معناست که شرکت بیمه به وظایف خود در قبال صدور بیمه نامه عمل نکرده است. صدور کد یکتا برای هر بیمه نامه را کمتر از ٢ ثانیه انجام می شود. تمام هدف مرکز فناوری بیمه مرکزی فراهم کردن زیرساخت های لازم برای ایجاد دولت الکترونیک است.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه سنهاب بیمه مرکزی از سال ١٣٩٠ افزود: این سامانه هم اطلاعات را جمع آوری کرده و هم ارتباط بیمه مرکزی با شرکت های بیمه را مکانیزه می کند. بستر ارتباطی بین شرکت های بیمه و نهاد ناظر بدون استفاده از اینترنت فراهم کرده و بستر آن سامانه سنهاب است.

نعمتی با اشاره به راه اندازی میز خدمت در بیمه مرکزی ادامه داد: در میز خدمت هر اطلاعاتی که براساس قانون دسترسی آزاد به اطلاعات قابل انتشار است، از جمله استعلام بیمه نامه ها، ثبت اطلاعات متقاضیان فروش، فهرست ارزیابان بیمه و ... را ارائه می کنیم و به طور کلی پرونده کاغذای در این میز پذیرش نمی شود. زیر پرتال اطلاعاتی در بیمه مرکزی ایجاد کرده ایم که اطلاعات و نتایج آماری نظارت بیمه مرکزی در آن ارائه می شود که تمامی این اطلاعات ناشی از پردازش داده ها در سنهاب است.

به گفته وی نهاد ناظر بیمه ای به طور برخط و ۲۴ ساعته با راهداری، ناجا، قوه قضاییه، سازمان ثبت احوال و اسناد، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ... در ارتباط است و در زمان صدور بیمه نامه از آنها استفاده می شود. با استفاده از نرم افزارهای QR و اسکن QR موجود در کنار کدهای یکتا نیز می‌توان اعتبارسنجی بیمه نامه های صادر شده را انجام داد. 

نعمتی در پایان گفت: از نظر بیمه مرکزی، هر نوع وسیله نقلیه ای که برای آن بیمه نامه شخص ثالث صادر می شود از جمله موتورسیکلت، ماشین آلات راه سازی و کشاورزی باید بیمه نامه داشته باشند و برای آنها کد یکتا صادر شود.این سیستم به دلیل ماهیت کاری خود اطلاعات غیر استاندارد را پذیرش نمی‌کند. البته این بدان معنا نیست که اساسا تخلفی وجود ندارد. در بیمه نامه های شخص ثالث درج کد یادشده الزامی است و بیمه گذاران می توانند از طریق تلفن همراه، اصالت بیمه نامه خود را کنترل کنند.


ثبت نظر

ارسال