جذب دانشجویان خارجی ارز آور است

نمایه بانک : رییس دانشگاه تهران گفت: جذب تعداد زیاد دانشجویان خارجی، راهکار مناسبی برای بهبود وضعیت ارز در دانشگاه ها است.
  • دوشنبه 26 شهریور 1397 ساعت 11:5

به گزارش نمایه بانک ، به نقل از ایرنا، محمود نیلی احمد آبادی گفت: افزایش نرخ ارز و عدم پرداخت آن به دانشگاه ها باعث کاهش بودجه می شود.
به اعتقاد رئیس دانشگاه تهران، کمبود ارز باعث می شود تا دانشگاه ها مانند قبل توانایی اعزام اساتید و دانشجویان را برای استفاده از فرصت های مطالعاتی به کشورهای خارجی نداشته باشند .
نیلی ادامه داد: درخواست دانشگاهیان پرداخت ارز با نرخ دولتی و یا مابه التفاوت آن می باشد، که خواسته جدی تمام دانشگاه ها است.
وی خاطر نشان کرد: در صورتی که بودجه مورد نیاز ارزی تامین نشود ، دانشگاه فقط می تواند یک سوم دانشجویان را به خارج از کشور اعزام کند که این مسئله بسیار روی تحصیلات تکمیلی اثر منفی می گذارد.
به اعتقاد نیلی احمد آبادی، افزایش رتبه علمی دانشگاه در سطح بین المللی جزو برنامه های مداوم دانشگاه تهران است که در حال حاضر طبق یک برنامه پنج ساله به آن عمل می شود از این رو حمایت های بودجه ای نیز تاثیر بسیاری در بهبود جایگاه دانشگاه دارد .

** در حال حاضر به طرح های دانشگاهی بیشتر توجه می شود
رییس دانشگاه تهران در خصوص ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه، گفت: دانشگاه همیشه نظرات خود را به شیوه های مختلف به سازمان های دولتی اعلام می کند اما در حال حاضر به طرح های دانشگاهی بیش از گذشته توجه می شود.
وی ادامه داد: 13 دانشگاه مطرح تهران با هم تصمیم گرفته اند که هر دانشگاهی مسئول یک بخش از مشکلات و مسائل کشور باشد.
نیلی با اشاره به اینکه دانشگاه تهران به موضوع اقتصاد کلان وارد شده است، اظهار کرد: ازاعضای هیات علمی دانشگاه های دیگر و مدیران سازمان برنامه و بودجه برای تشکیل کارگروهی دعوت شده که در آن نظرات دانشگاهیان به این سازمان منتقل می شود.
همچنین وی در خصوص افزایش همکاری دانشگاه و دولت برای رفع مشکلات کشور گفت: باید دانشگاه ها به صورت کارشناسی و تخصصی از تصمیمات دولت مطلع شوند و نظرات خود را به وزارتخانه ها منتقل کنند.

**تمهیدات شروع سال تحصیلی
رئیس دانشگاه تهران همچنین از آمادگی این دانشگاه برای آغاز سال تحصیلی جدید خبرداد و گفت : تلاش براین بود تا با بهسازی و تجهیز بخشی از ملزومات آنها همچون خوابگاه و رستوران وضعیت رفاهی بهتری را برای آنها فراهم کنیم که به دلایلی چون کمبود بودجه هنوز به سرانجام نرسیده ات.
وی در پایان این موضوع را نیز گفت که افزایش ظرفیت پذیرش توسط سازمان سنجش بیش از تقاضای دانشگاه ها، ممکن است تامین امکانات را دچار مشکل کند.


ثبت نظر

ارسال