عملکرد قابل دفاع بانک ملت در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی

نمایه بانک : دکتر محمد بیگدلی در مجمع عمومی عادی سالیانه این بانک برای بررسی عملکرد مالی سال گذشته با تبریک فرارسیدن عید سعید قربان و آرزوی بهره مندی از فیوضات اعیاد پیش رو، گفت: شاخص های مالی این بانک در سال گذشته با وجود تمامی فشارهای خارجی، با رشد خوبی رو به رو بوده و هم اکنون یکی از شفاف ترین صورت های مالی شبکه بانکی متعلق به بانک ملت است.
  • یکشنبه 3 مرداد 1400 ساعت 12:0
به گزارش نمایه بانک ، به نقل از روابط عمومی بانک ملت ، بیگدلی  با اشاره به استحکام مالی بسیار بالای بانک ملت، این بانک را از بهترین و مستحکم ترین بانک های کشور و دارای بنیه مالی بسیار قوی خواند.
 
 
وی به رشد 118 درصدی ارزش بازار سهام بانک ملت در مقابل رشد 108 درصدی ارزش شاخص کل بورس در سال گذشته اشاره کرد و یادآور شد: جایگاه نخست در بین بانک های تجاری بزرگ در مانده سپرده های قرض الحسنه جاری، مانده سپرده های ارزی، مانده کل مصارف، سرانه شعب در جذب سپرده های ریالی، سرانه پرسنلی در جذب منابع، سرانه شعب در جذب منابع و همچنین مبلغ و تعداد تراکنش های بانکی از جمله دستاوردهای این بانک در سال 1399 است.
 
 
مدیرعامل بانک ملت با بیان این نکته که این بانک از ابتدای سال 1397 بر اساس برنامه استراتژیک چهارساله، افق 1400 را در 9 محور تدوین و بر اساس آن، عملکرد خود را تنظیم کرده است، گفت:  این محورها شامل سرآمدی در سودآوری پایدار و باکیفیت، چابک سازی و مهندسی مجدد فرآیندها، بهره گیری از ظرفیت های ارزی و بین المللی، بهبود اثربخشی اعتباری، نقش آفرینی در اقتصاد مقاومتی، پیاده سازی بانکداری دیجیتال، ایفای مسوولیت های اجتماعی، مشتری مداری با رویکرد توسعه محصول و تعالی منابع انسانی است که برای هر محور برنامه های متنوعی تدوین شده است.
 
 
وی مدیریت هزینه، تجهیز بهینه منابع، مولدسازی دارایی ها و افزایش سهم درآمدهای کارمزدی را از جمله برنامه ها برای تحقق سرآمدی در سودآوری پایدار و باکیفیت دانست و ادامه داد: منابع بانک ملت بهینه شده و دارایی های آن عمدتا با فروش اموال، املاک مازاد و وصول مطالبات به دارایی مولد تبدیل شده ضمن این که درآمدهای کامزدی بانک نیز افزایش یافته است.
 
 
دکتر بیگدلی با اشاره به رشد 57 درصدی سپرده های ریالی بانک ملت در سال گذشته در مقایسه با رشد 40.6 درصدی نقدینگی مطابق آمار بانک مرکزی، اظهار داشت: سهم درصد بانک ملت از بازار منابع بانک های تجاری با افزایش یک درصدی از 19 درصد به 20 درصد رسیده است و این بانک بالاترین سهم درصد منابع را پس از بانک ملی ایران در اختیار دارد.
 
 
به گفته وی، با وجود نوسانات شدید نرخ تورم در سال گذشته و فراربودن سپرده ها از بانک ها و همچنین بازدهی مضاعف بازارهای موازی، بانک ملت با مدیریت هوشمندانه، ضمن حفظ منابع پیشین، در سال 99 بیش از 1.214 هزار میلیارد ریال منابع جدید جذب کرده است.
 
 
وی همچنین از رشد 66 درصدی سپرده های هزینه زا و رشد 65 درصدی سپرده های غیرهزینه زای بانک ملت در سال 1399 خبر داد و تاکید کرد: این رشدها با وجود رعایت نرخ های مصوب بانک مرکزی و رعایت نشدن این نرخ ها از سوی برخی از بانک ها به دست آمده که نشانگر روان بودن فرآیندها و اعتماد عمومی به این بانک است که پایداری بیشتر سپرده ها را به همراه داشته است.
 
 
دکتر بیگدلی 67 درصد از سپرده های بانک ملت را هزینه زا و 33 درصد این سپرده ها را غیرهزینه زا عنوان کرد و افزود: قیمت بهره ای پول در این بانک نیز با کاهش 0.65 درصدی از 11.08 درصد به 10.43 درصد و قیمت غیربهره ای نیز با 0.66 درصد کاهش از 4.52 درصد به 3.86 درصد رسیده که باعث شده است که قیمت تمام شده پول بانک با کاهش 1.31 درصدی از 15.60 درصد به 14.29 درصد برسد.
 
 
وی جذب منابع کم هزینه زا، عدم ارائه نرخ های بالاتر از نرخ های مصوب بانک مرکزی و مدیریت هزینه های غیرعملیاتی و مطالبات را از جمله دلایل کاهش قیمت تمام شده پول در بانک ملت ذکر کرد و گفت: این بانک برای کاهش هزینه های غیرعملیاتی و مدیریت بیشتر بر هزینه ها، به راه اندازی ستاد مدیریت هزینه اقدام کرده و با وجود رشد بی رویه قیمت ها و تورم در سال گذشته، موفق به کاهش قیمت غیربهره ای خود شده که در کنار کاهش قیمت بهره ای و در نتیجه کاهش قیمت تمام شده پول، باعث افزایش حاشیه سود خود شده است.
 
 
مدیرعامل بانک ملت، یکی از باکیفیت ترین منابع را متعلق به این بانک خواند و اظهار داشت: با اقدامات انجام شده در زمینه مولدسازی دارایی ها، نسبت دارایی های ثابت این بانک به 27 درصد  رسیده و بانک از شمولیت مواد 16 و 17 قانون رفع موانع تولید در بخش املاک خارج شده است.
 
 
دکتر بیگدلی از رشد 141 درصدی مبلغ فروش املاک مازاد بانک ملت در سال گذشته خبر داد و یادآور شد: بانک در سال گذشته با هدف مولدسازی دارایی ها، 16 هزار میلیارد ریال از املاک مازاد خود را به فروش رسانده و موفق به دریافت لوح سپاس وزیر اقتصاد به دلیل کسب رتبه نخست در واگذار اموال مازاد شده است و در سال جاری با ورود گروه مالی ملت به بورس، در بخش فروش سهام نیز عملکرد خوبی را در این زمینه به ثبت خواهد رساند.
 
 
وی به رشد 54 درصدی درآمدهای کارمزدی بانک ملت با وجود کاهش محسوس درآمدهای ارزی اشاره کرد و ادامه داد: نرخ موثر جذب منابع بانک نیز 1.4 درصد کاهش یافته که ناشی از رعایت نرخ های مصوب بانک مرکزی و همچنین افزایش سهم درصد سپرده های کوتاه مدت، بوده  که باعث افزایش یک درصد حاشیه سود بانک شده است.
 
 
مدیرعامل بانک ملت در عین حال اعلام کرد که مصارف ارزی این بانک در سال گذشته 82 درصد، مصارف ریالی آن 71 درصد و جمع مصارف ریالی و ارزی این بانک 76 درصد، بیشتر شده که عمده این تسهیلات در جهت حمایت از تولید پرداخت شده که در طول 10 سال گذشته بی سابقه است.
به گفته دکتر بیگدلی، کل دارایی های ارزی بانک ملت از 25.201 میلیون دلار در سال 1398 به 26.728 میلیون دلار و خالص وضعیت باز ارزی این بانک از 7.200 میلیون دلار به 7.228 میلیون دلار افزایش یافته است.
 
 
وی با اشاره به رشد 71 درصدی دارایی های بانک ملت در سال گذشته نسبت به سال ماقبل اشاره کرد و آن را مربوط به رشد دارایی های مولد و همچنین تسعیر دارایی های ارزی عنوان کرد و گفت: حقوق صاحبان سهام این بانک نیز 39 درصد بیشتر شده است.
 
 
مدیرعامل بانک ملت با بیان این نکته  که کل درآمدهای بانک به جز تسعیر 66 درصد و با تسعیر 218 درصد رشد داشته است، گفت: سود قبل از کسر مالیات بانک هم در سال گذشته 302 درصد، سود خالص 444 درصد و سود پیش بینی شده هر سهم 445 درصد بیشتر شده است.
دکتر بیگدلی از رشد 118 درصدی خالص تراز عملیاتی، رشد 145 درصدی درآمد کارمزد پس از کسر کارمزد پرداختی و رشد 548 درصدی خالص سود سرمایه گذاری های بانک ملت در سال 1399 نسبت به سال ماقبل خبر داد و افزود: این رشدها عمدتا ناشی از مدیریت بهینه جذب منابع، رعایت نرخ های مصوب بانک مرکزی و افزایش سهم درصد درآمدهای غیرمشاع بوده است.
 
 
وی به کسب رتبه برتر عملکرد مالی در بین تمامی بانک های دولتی و خصوصی شده بر اساس رتبه بندی وزارت امور اقتصادی و دارایی در سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: سرمایه پایه نافذ این بانک نیز از 78.656 میلیارد ریال در سال 1398 به 267.244 میلیارد ریال در سال 1399 و سرمایه نظارتی آن از 271.000 میلیارد ریال به 447.000 میلیارد ریال افزایش یافته که باعث افزایش توان تسهیلات دهی آن شده است.
 
 
مدیرعامل بانک ملت به وضعیت مطلوب نقدینگی این بانک نیز اشاره کرد و گفت: عدم اضافه برداشت از بانک مرکزی در تمامی روزهای سال گذشته، اعطای تسهیلات شبانه بین بانکی به سایر بانک ها با میانگین 143 هزار میلیارد ریال و شناسایی درآمد بیش از 36.300 میلیارد ریالی تسهیلات شبانه اعطایی از نتایج اقامات انجام شده در این زمینه است.
 
 
وی کسب عنوان داراترین شرکت، رتبه چهارم از نظر بالاترین ارزش افزوده اقتصادی، رتبه چهارم از حیث میزان اشتغالزایی  و رتبه ششم از لحاظ میزان فروش در بین شرکت های برتر کشور را از جمله دستاوردهای بانک ملت در سال گذشته برشمرد. 
 
 
دکتر بیگدلی استقرار نظام جامع مدیریت فرآیندهای کسب و کار، تدوین سند طرح جامع مدیریت ریسک فناوری اطلاعات و ارزیابی بلوغ و ترسیم نقشه راه معماری فناوری اطلاعات را از مهم ترین اقدامات در این حوزه عنوان کرد و گفت: در حوزه ایفای مسوولیت های اجتماعی نیز 135.399 فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، 72.333 فقره تسهیلات آسیب دیدگان ناشی از شیوع کرونا، 315 فقره تسهیلات آزادسازی زندانیان، 30.885 فقره تسهیلات مسکن روستایی، 36.950 فقره تسهیلات ودیعه مسکن مستاجراان، 18.393 فقره تسهیلات مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی و 2.628 فقره تسهیلات درمان بیماری های خاص در سال گذشته پرداخت شده است.
 
 
مرتضی نجف، رییس هیات مدیره و رییس مجمع بانک ملت نیز در ابتدای این جلسه، گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور ارائه کرد و گفت: در سال 1399 که از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به نام سال جهش تولید نامگذاری شد با وجود تحریم ها و شیوع بیماری کرونا، جهش قابل قبولی در تولید رخ داد و 20 گروه از 26 گروه صنعتی با رشد مثبت رو به رو شدند.
 
 
وی با بیان این نکته که تولید ناخالص داخلی هم در سال گذشته با رشد مثبت مواجه شده است، ادامه داد: بازار سرمایه نیز در سال گذشته با بازدهی 155 درصدی، بالاتر از سایر بازارهای موازی قرار گرفته است.
 
 
رییس هیات  مدیره بانک ملت به عملکرد مطلوب بانک ملت در حوزه اعطای تسهیلات به بخش تولید کشور نیز اشاره کرد و افزود: کسب رتبه نخست در خالص تسهیلات اعطایی، دوبرابر شدن ارزش بازار بانک و کسب رتبه نهم در کل بازار سرمایه و رتبه اول در ارزش بازار صنعت بانکداری، از جمله دستاوردهای این بانک در سال گذشته است.
 
 
نجف ادامه داد: علاوه بر اعطای تسهیلات به شرکت های پیشرو و با مزیت،یکی از سیاست های بانک ملت در سال 99 و سال های قبل از آن، افزایش تسهیلات خرد بوده که با توجه به افزایش تورم و کاهش قدرت خرید طبقه متوسط، این تسهیلات به قدرت خرید مردم کمک کرده و منجر به افزایش مصرف کالاهای داخلی شده است.
 
 
به گفته وی، بانک ملت برای سال 1400 برای توسعه فعالیت های ارزی خود برنامه ریزی کرده است تا در صورت برداشته شدن تحریم ها، نقشی اساسی در افزایش درآمدهای خود در حوزه ارزی ایفا کند.
 
 
رییس هیات مدیره بانک ملت، بهبود و اصلاح ساختار مالی بانک منطبق با استانداردهای بین المللی، توسعه و آموزش نیروی انسانی در بخش بین الملل و به روز رسانی نرم افزارهای مورد نیاز را از جمله اقدامات آماده سازی بانک برای دوران پس از کاهش تحریم ها برشمرد.
 
 

ثبت نظر

ارسال