کارسازی چک های جدید منوط به ثبت در سامانه صیاد است

نمایه بانک : «قانون اصلاح قانون صدور چک» که با هدف اعتبار بخشی به چک و به حداقل رساندن صدور چک بلامحل از ابتدای سال 1400 اجرایی می شود، صادرکنندگان و دریافت کنندگان چک های جدید را به رعایت برخی فرایندها ملزم کرده است.
  • سه شنبه 3 فروردین 1400 ساعت 11:30

به گزارش نمایه بانک ، به نقل از روابط عمومی بانک ملی ، این قانون تاکید دارد که صادرکننده چک باید مندرجات آن شامل تاریخ سررسید، مبلغ و اطلاعات هویتی ذینفع را علاوه بر اینکه در برگ چک درج می کند، در سامانه صیاد نیز ثبت کند.


همچنین ذینفع چک نیز هنگام دریافت برگ چک باید مندرجات آن را در سامانه صیاد، استعلام و با مندرجات برگ چک تطبیق دهد. اشخاصی که قصد انتقال چک را دارند نیز دیگر نیازی به پشت نویسی چک ندارند و باید اطلاعات هویتی ذینفع جدید را در سامانه صیاد ثبت کنند.
انجام این امور از طریق ابزارهای دسترسی به سامانه صیاد شامل اینترنت بانک و موبایل بانک بانک ها، برنامک های موبایلی حوزه پرداخت و شعب بانک های عامل امکان پذیر است.


بانک ملی ایران نیز اپلیکیشن «ایوا» را به منظور درج اطلاعات چک در سامانه صیاد به کاربران معرفی کرده است.
رنگ چک های جدید «بنفش» است و در بالا و سمت چپ هر برگ چک، یک شناسه یکتای ۱۶ رقمی درج شده است. همچنین عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» روی این چک ها مشاهده می شود.


ثبت نظر

ارسال