راه اندازی اولین مرکز فرآوری و صنایع تبدیلی گیاهان دارویی توسط اتحادیه تعاونی روستایی استان خراسان رضوی

نمایه بانک : متکی بودن اقتصاد کشور به درآمد‌های نفتی آسیب پذیری زیادی به دنبال داشته و یکی از راه‌های مقابله با این چالش، توسعه تولیداتی است که ضمن بهبود وضع اقتصاد داخلی افزایش صادرات غیرنفتی را با خود به همراه داشته باشد، که یکی از این تولیدات، گیاهان دارویی است.
  • یکشنبه 15 تیر 1399 ساعت 14:34
به گزارش نمایه بانک ، متکی بودن اقتصاد کشور به درآمد‌های نفتی آسیب پذیری زیادی به دنبال داشته و یکی از راه‌های مقابله با این چالش، توسعه تولیداتی است که ضمن بهبود وضع اقتصاد داخلی افزایش صادرات غیرنفتی را با خود به همراه داشته باشد، که یکی از این تولیدات، گیاهان دارویی است.
 

در این رابطه خانم دکتر مردانی مدیرعامل اتحادیه گیاهان دارویی استان خراسان رضوی که اخیرا برنامه مدونی را برای ساماندهی تولید و بهره برداری از داروهای گیاهی تدارک دیده است اعلام کرد:

در سال 2017 گردش مالی گیاهان دارویی و ترکیبات دارویی در صنایع داروسازی ؛ مواد خوراکی و لوازم آرایشی  به بیش از 1000 میلیارد دلار رسیده است و پیش بینی می شود در سال 2050 گردش مالی گیاهان دارویی و ترکیبات دارویی به بیش از 5000 میلیارد دلار برسد. گیاهان دارویی دارای اثرات مفیدی هستند و افراد زیادی تمایل و رغبت دارند که از این داروها استفاده نمایند زیرا این داروها دارای خواص بیولوژیکی هستند و اثرات مفیدی دردرمان بیماری های مختلف مزمن و حاد دارند. 30 تا 40 درصد داروهای موجوددر دنیا گیاهی و یا مشتق از گیاهان است.
 

وی در ادامه افزود: سرمایه گذاری در بخش گیاهان دارویی دارای سه مزیت مهم است، اول اینکه با توجه به کم آبی ایران این گیاهان از طریق کشت دیم به عمل می آیند، دومین مزیت بحث اشتغال بالای این حوزه است، به گونه ای که میزان نیاز به نیروی کار در مقایسه با بخش غلات حدود ٧ برابر است که به راحتی می‌توان این زمینه اشتغال را گسترش داد. سومین مزیت توجه به حوزه گیاهان دارویی بحث اقتصادی و درآمدزایی مناسب آن است که در بسیاری از کشورها جایگزین درآمدهایی نفتی شده است.
 

با توجه به نیاز به توسعه روستاها و نیاز روز افزون جامعه به غذا و رشدجمعیت و کاهش منابع غذایی و با توجه به اینکه سال 99 سال جهش تولید نام گذاری شده است، یکی از مهم ترین مسائلی که   این اتحادیه در نظر دارد  توسعه هدفمند گیاهان دارویی و طرح قطب بندی و بومی سازی گیاهان دارویی هر منطقه است،
مدیرعامل اتحادیه گیاهان دارویی استان خراسان رضوی در پایان خبر داد: توسعه گیاهان دارویی یکی از ظرفیت‌های مغفول مانده در استان خراسان رضوی است که باید احیا شود.
 
با توجه به اینکه بیش از ٧٠ درصد تولیدات گیاهی کشور متعلق به خراسان رضوی است.اتحادیه این استان در نظر دارد اولین مرکز فرآوری و صنایع تبدیلی را دراستان خراسان رضوی راه اندازی نماید که این مرکز به منظور کنترل کیفیت گیاهان دارویی و فرآورده های آن مجهز به آزمایشگاه تخصصی گیاهان دارویی نیز می باشد.
 

ثبت نظر

ارسال