۱۳ سرفصل پرداخت وام قرض‌الحسنه/ سقف تسهیلات ۲۰ میلیون تومان

نمایه بانک : تسهیلات قرض‌الحسنه برای ۱۳ موضوع به متقاضیان اعلام می‌شود که دارای سقف و دوره بازپرداخت متفاوت است.
  • جمعه 18 خرداد 1397 ساعت 19:35

به گزارش نمایه بانک ، به نقل از ایبنا، بانک مرکزی در مردادماه سال گذشته با صدور بخشنامه‌ای سقف وام‌های قرض‌الحسنه را از ۱۵ میلیون تومان به ۲۰ میلیون تومان افزایش داد و بانک‌های قرض‌الحسنه رسالت و مهر ایران به عنوان دو بانک قرض‌الحسنه موظف شدند سقف وام اعطایی را افزایش دهند.

طبق آخرین آمار بانک مرکزی که در بهمن ماه سال ۹۶ منتشر شده است، بانک‌ها و موسسات اعتباری ۱۰۳۶۶.۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات در این ماه اعطا کرده‌اند که این میزان تسهیلات رشد ۲۶.۵ درصدی را نسبت به اسفندماه سال ۹۵ نشان می‌دهد. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که سهم تسهیلات قرض‌الحسنه از مجوع تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری در سال گذشته بین ۵ تا ۵.۶ درصد متغیر بوده و این میزان از ابتدای سال روندی صعودی داشته است.

این در حالی است که تسهیلات قرض‌الحسنه در بخش‌های مختلفی به متقاضیان اعطا می‌شود که دارای شرایط متفاوتی با یکدیگر است. وام ازدواج از مهم‌ترین سرفصل‌های اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه است که طبق قانون بودجه سال ۹۷ مبلغ آن افزایش یافت. وام ازدواج اکنون به مبلغ ۱۵ میلیون تومان با بازپرداخت ۶۰ ماهه اعطا می‌شود.

اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به شرکت‌های تعاونی و تسهیلات قرض‌الحسنه کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی و صنعتی دو مورد دیگر در اعطای وام به شمار می‌رود که سقف آن ۲۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۶۰ ماهه است. همچنین اشخاص فعال در بخش کشاورزی و اشخاصی که به علت بروز عوامل نامساعد طبیعی نظیر سیل، زلزله، یخبندان، گرما، آفات نباتی و سایر موارد اضطراری مشابه دچار ضرر و زیان شده‌اند، می‌توانند حداکثر ۲۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۶۰ ماهه تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت کنند.

مسکن نیز از جمله‌ بخش‌هایی است که تسهیلات قرض‌الحسنه برای آن در نظر گرفته شده است. بر این اساس برای تامین هزینه‌های تعمیرات مسکن حداکثر ۲۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۳۶ ماهه و برای تامین هزینه‌های ایجاد مسکن در روستاها حداکثر ۲۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۶۰ ماهه اعطا می‌شود.

تسهیلات قرض‌الحسنه برای سایر نیازهای ضروری مانند کمک به هزینه‌های تحصیل، درمان و حمام روستایی نیز اعطا می‌شود که سقف آن حداکثر ۱۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۳۶ ماهه است. مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی نیز می‌توانند حداکثر تا سقف ۲۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۶۰ ماهه برای اشتغال فردی و برای هر نفر ۲۰ میلیون تومان تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۶۰ ماهه برای کارفرمایی از تسهیلات قرض‌الحسنه بهرمند شوند.

همچنین امکان دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه به مبلغ ۲۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۶۰ ماهه برای اشتغال خانگی فردی و به ازای هر فرد ۶ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۶۰ ماهه برای مشاغل خانگی جمعی وجود دارد. تسهیلات مربوط به ستاد دیه برای زندانیان معسر حداکثر تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۲۱۵ ماهه و تسهیلات ویژه جانبازان تا سقف ۲۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۶۰ ماهه نیز دیگر موارد اعطای وام قرض‌الحسنه است.


ثبت نظر

ارسال